Mediterranean Grilled Turkey Caprese
Quantity |
Measure |
Weight |
|
JENNIE-O® Turkey Browned Breast Steak #230324, 4/6. 17# |
|
17 lbs. 10 1/ 8 oz. |
|
Sliced whole grain ciabatta buns |
100 buns |
|
|
Tomato |
|
9 lbs. 14 3/4 oz. |
|
Spinach |
|
3 lbs. 5 oz. |
|
Non-stick cooking spray |
100 sprays |
|
|
Plain yogurt |
3 qt. |
|
|
Lemon juice |
1 c. |
|
|
Extra virgin olive oil |
1/2 c. |
|
|
Garlic powder |
1/2 c. |
|
|
Dill weed |
1/2 c. |
|
|
Shredded mozzarella cheese |
|
6 lbs. 4 oz. |
Turkey Steaks (2.82 oz.): 2.0 oz. Meat/Meat Alternate Whole Grain Ciabatta (1 roll): 2.0 oz. eq Whole Grain Rich (per Manufacturer PFS) Mozzarella Cheese (1/4 cup): 0.5 oz. Meat/Meat Alternate (per FBG) Tomato Slices (1/4 cup): 0.25 cup Red/Orange Vegetable Spinach (1/2 cup): 0.25 cup Dark Green Vegetable
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 358 cal |
| Total Fat | 10 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 51 mg |
| Sodium | 919 mg |
| Total Carbohydrates | 37 g |
| Dietary Fiber | 5 g |
| Total Sugars | 5 g |
| Protein | 33 g |
| Potassium | 462 mg |
| Iron | 3 g |
| Calcium | 267 mg |
| Vitamin A | 1442 % |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 0.5
mcg |
*Indicates missing Nutrient Information.
- Remove product from freezer and thaw under refrigeration for 24-72 hours.
- Preheat oven to 350°F.
- Slice tomatoes 1/2” thick.
- Prepare tzatziki sauce by combining yogurt, olive oil, lemon juice, dill and garlic in a bowl. Stir until well combined.
- To assemble a sandwich:a. Open bun and place two halves next to each other.b. Spread 2 tablespoons of tzatziki sauce on the bottom half.c. Add 1/4 cup of shredded mozzarella cheese on top of sauce.d. Add two (2) turkey slices (2.82 oz.)e. Add two slices (1/4 cup) of tomatoes.f. Top with 1/2 cup fresh spinach.g. Close sandwich with top of bun.
- Place assembled sandwiches on lined sheet pans.
- Spray tops of each sandwich with non-stick cooking spray.
- Bake in oven for 10-12 minutes.
- Offer each student one (1) sandwich to provide 3.0 oz. meat/meat alternate, 2.0 oz. eq whole grain, 1/4 cup Dark Green Vegetable and 1/4 cup Red/Orange Vegetable.