Turkey & Gravy Sweet Potato Waffle Fries
3.95 oz. shredded turkey & gravy provides 2.0 oz. meat/meat alternate. 1 whole grain dinner roll provides 2.0 oz. eq. whole grain rich. ½ c. sweet potato waffle fries equals ¼ c. red/orange vegetable. ¼ c. shredded cheddar cheese equals ¼ oz. meat/meat alternate.
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 376 cal |
| Total Fat | 14 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 67 mg |
| Sodium | 708 mg |
| Total Carbohydrates | 46 g |
| Dietary Fiber | 8 g |
| Total Sugars | * |
| Protein | 24 g |
| Potassium | * |
| Iron | 2 g |
| Calcium | 31 mg |
| Vitamin A | 10 % |
| Vitamin C | 0.2 mg |
| Vitamin D | 0
|
*Indicates missing Nutrient Information.
- Heat turkey & gravy using the boil-in-bag method or steamer method.
- Chop green onion into ¼ inch wide rings.
- Chop turkey bacon into ¼ inch pieces.
- Cook sweet potato waffle fries according to package instructions.
- Set up the serving line in a made to order assembly: sweet potato waffle fries (base), turkey & gravy (topped on fries), dinner rolls (on the side), optional toppings of turkey bacon, shredded cheddar cheese and green onion.
- Offer each student ½ c. chunked and shredded turkey & gravy, ½ c. sweet potato waffle fries, 1 Tbsp. shredded cheddar cheese, 1 Tbsp. chopped turkey bacon, 1 tsp. green onion and one dinner roll to provide 2.25 oz. eq. Meat/Meat Alternate, 2 oz. eq. Whole Grain, 1/2 c. Red/Orange Vegetable.