Turkey Avocado Bacon Ranch Panini
3 oven roasted turkey slices provides 1.0 oz. meat/meat alternate. 3 turkey bacon slices provides ½ oz. meat/meat alternate. 1 whole grain hoagie roll provides 2.0 oz. eq. whole grain rich. 1 slice american cheese provides ½ oz. meat/meat alternate.
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 418 cal |
| Total Fat | 16 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 53 mg |
| Sodium | 981 mg |
| Total Carbohydrates | 40 g |
| Dietary Fiber | 4 g |
| Total Sugars | * |
| Protein | 26 g |
| Potassium | * |
| Iron | 2 g |
| Calcium | 225 mg |
| Vitamin A | 125 % |
| Vitamin C | 0.6 mg |
| Vitamin D | 1
mcg |
*Indicates missing Nutrient Information.
- Preheat oven to 350°F.
- Slice hoagie rolls in half lengthwise to open.
- On the interior of one half, spread ½ tablespoon of guacamole. On the interior of the second half, spread ½ tablespoon of ranch dressing.
- Add three slices of oven roasted turkey to the bottom side of roll.
- Add two cheese halves (1 full slice) in an even layer on top of turkey.
- Add three slices of turkey bacon on top of cheese.
- Close sandwich with top of roll.
- Place sandwiches on lined sheet pans and spray tops with cooking spray.
- Place a second sheet pan on top of the tray of sandwiches and press down to apply pressure, leaving the weighted pan on for the cooking process. Or, if available, use a panini press.
- Bake for 10-12 minutes.
- Slice paninis in half for service.
- Offer each student one whole turkey bacon avocado ranch panini to provide 2.0 oz. eq. M/MA, 2.0 oz. eq. WGR.