Sriracha Maple Sausage Waffle Sandwich
Quantity |
Measure |
Weight |
|
JENNIE-O® Turkey Sausage Patty, 1.025 oz., 613203, 160/cs (1 patty per serving) |
50 ea. |
|
|
Sriracha sauce |
2 c., 1 Tbsp., 1 tsp. |
10.42 oz. |
|
Maple flavored syrup |
1 qt., 2 Tbsp., 2 tsp. |
20.83 oz. |
|
Egg patty, round |
50 ea. |
|
|
Whole grain waffles, 1 oz. (2 waffles per serving) |
100 ea. |
|
|
Cheese, American, sliced (1/2 oz per serving) |
|
25 oz. |
|
Non-stick cooking spray |
|
|
1 turkey sausage patty provides 1.0 oz. meat/meat alternate.1 egg patty provides 0.75 oz. meat/meat alternate.1 slice Cheddar cheese provides 0.5 oz. eq. meat/meat alternate. 2 whole grain waffles provides 2.0 oz. eq. whole grain rich.
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 345 cal |
| Total Fat | 16 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 123 mg |
| Sodium | 686 mg |
| Total Carbohydrates | 36 g |
| Dietary Fiber | 2 g |
| Total Sugars | * |
| Protein | 16 g |
| Potassium | * |
| Iron | 2 g |
| Calcium | 81 mg |
| Vitamin A | 167 % |
| Vitamin C | 0 |
| Vitamin D | 0.4
mcg |
*Indicates missing Nutrient Information.
- Mix sriracha sauce and maple syrup together in a mixing bowl and set as1 Bide.
- Toss the sausage patties with the sriracha syrup until well coated.
- Line sheet pan(s) with parchment paper. Allow excess syrup to drip off of each patty into the mixing bowl. Place coated patties in a single layer about 1” apart.
- Cook sausage according to instructions — CONVECTION OVEN: Preheat oven to 375F. From thawed, cook for 4 minutes (5 minutes from frozen). COMBINATION OVEN: Preheat oven to 325F. From thawed, cook for 4 minutes (5 minutes from frozen). CONVENTIONAL OVEN: Preheat oven to 400F. From thawed, cook for 7 minutes (9 minutes from frozen).
- Heat egg patties according to manufacturer’s instructions.
- Heat frozen waffles according to manufacturer’s instructions.
- Assemble sandwiches — Place waffles in a single layer on the sheet pan(s)S. Save half of the waffles for the top of the sandwiches. Place 1 egg patty on top of each waffle. Top each egg patty with 1 glazed sausage patty. Place 1 slice of cheese on top of each sausage patty. Top with the second waffle to complete the waffle sandwich.
- Bake sandwiches — CONVECTION OVEN: bake for approximately 7 minutes at 375F. COMBINATION OVEN: bake for approximately 7 minutes at 325F. CONVENTIONAL OVEN: bake for approximately 10 minutes at 400F.
- Offer each student one Sriracha Maple Sasuage Waffle sandwich to provide 2¼ oz. eq. M/MA and 2 oz. eq. WGR.