Spicy Turkey Sausage & Potato Breakfast Bowl
Quantity |
Measure |
Weight |
|
JENNIE-O® Turkey Sausage Link #614003, 160/cs |
100 links |
|
|
Potatoes, frozen and cubed |
|
19 lbs. 13 oz. |
|
Liquid whole eggs |
2 qt. 1 1/3 c. 2 tsp. |
|
|
Green onion |
|
1 lb. 5 1/4 oz. |
|
Sriracha |
1 1/2 c. 1 tbsp. |
|
|
Honey |
1/2 c. 1 1/8 tsp. |
|
Turkey Sausage (1 link): 1.0 oz. Meat/Meat AlternateLiquid Eggs (1.5 tbsp.): 1 oz. Meat/Meat Alternate (per FBG)Diced Potatoes (1/2 cup): 0.5 cup Vegetable, Starchy (per FBG)
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 187 cal |
| Total Fat | 6 g |
| Saturated Fat | 2 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 138 mg |
| Sodium | 247 mg |
| Total Carbohydrates | 21 g |
| Dietary Fiber | 2 g |
| Total Sugars | 2 g |
| Protein | 11 g |
| Potassium | 382 mg |
| Iron | 0.9 g |
| Calcium | 16 mg |
| Vitamin A | 185 % |
| Vitamin C | 2 mg |
| Vitamin D | 0
|
*Indicates missing Nutrient Information.
- Remove product from freezer and thaw under refrigeration for 24-72 hours.
- Thinly slice green onions.
- Cook diced potatoes according to manufacturer’s instructions.
- Mix sriracha and honey until well combined.
- Cook turkey sausage links according to one of the following methods:a. CONVECTION OVEN: Preheat oven to 375°F and from thawed, cook for 6 minutes.b. COMBINATION OVEN: Preheat oven to 325°F and from thawed, cook for 5 minutes.c. CONVENTIONAL OVEN: Preheat oven to 400°F and from thawed, cook for 10 minutes.
- Brush cooked turkey sausage links with honey sriracha sauce, evenly on all sides.
- Place back in the oven for 2 minutes to caramelize.
- Cook liquid eggs according to manufacturer’s instructions.
- Assemble breakfast bowls:a. Use paper boat or bowl.b. Add 1/2 cup cubed potatoes as the base.c. Add 1 oz. scrambled eggs.d. Place one (1) sausage link on the side of each bowl.e. Sprinkle 1 tablespoon of green onions as garnish.
- Offer each student one (1) bowl to provide 2.0 oz. meat/meat alternate and 1/2 cup vegetable, starchy.