Sausage Pancake Street Tacos
2 turkey sausage links provide 2.0 oz. meat/meat alternate1/8 cup liquid eggs provides 1.25 oz. eq. meat/meat alternate0.5 oz. shredded Cheddar cheese provides 0.5 oz. meat/meat alternate 2 whole grain pancakes provides 2.0 oz. whole grain rich
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 482 cal |
| Total Fat | 18 g |
| Saturated Fat | 5 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 224 mg |
| Sodium | 572 mg |
| Total Carbohydrates | 60 g |
| Dietary Fiber | 2 g |
| Total Sugars | * |
| Protein | 24 g |
| Potassium | * |
| Iron | 2 g |
| Calcium | 60 mg |
| Vitamin A | 0 |
| Vitamin C | 0 |
| Vitamin D | 0
|
*Indicates missing Nutrient Information.
- Cook sausage according to instructions — CONVECTION OVEN: Preheat oven to 375F. From thawed, cook for 6 minutes (9 minutes from frozen). COMBINATION OVEN: Preheat oven to 325F. From thawed, cook for 5 minutes (6 minutes from frozen). CONVENTIONAL OVEN: Preheat oven to 400F. From thawed, cook for 10 minutes (13 minutes from frozen).
- Cook liquid whole eggs according to manufacturer’s instructions.
- Heat pancakes according to manufacturer’s instructions.
- Assemble pancake tacos — Use paper boats to give the pancakes the taco shape, as well as provide the street taco experience. Place 2 pancakes in each boat, bottom side of the pancake up. Have each taco support each other to hold taco shape. Place 1 sausage link on the bottom of each pancake taco for a total of 2 links in each boat. Place 1 sausage link on the bottom of each pancake taco for a total of 2 links in each boat. Sprinkle 1 Tbsp. of scrambled eggs onto each taco for a total of 1/8 cup. Top each taco with 0.25 oz., or 1 Tbsp., shredded Cheddar cheese.
- Place syrup portion cup on the side.
- NOTE: This recipe may be pre-assembled, or converted to a made-to-order pancake taco bar.
- Offer each student two pancake tacos with one syrup portion cup to provide 3.75 oz. M/MA and 2 oz. eq. WGR. Each pancake taco should consist of 1 pancake, 1 sausage link, 1 Tbsp. scrambled eggs, and 1 Tbsp. shredded cheese.