Over the Top French Toast
Quantity |
Measure |
Weight |
|
Apples, sliced in water, USDA |
1 #10 can |
|
|
Sugar, granulated |
6 oz. |
|
|
Cinnamon, ground |
3/4 tsp. |
|
|
Water, as needed |
|
|
|
French toast, whole grain, glazed, 3.25 oz., RTU |
50 ea. |
|
|
Sliced Turkey Ham, .51 oz. thawed |
|
5 lbs. |
1 serving provides 2 oz. meat/meat alternate, 2 servings bread grain and ¼ c. fruit.
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 310 cal |
| Total Fat | 10 g |
| Saturated Fat | 3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 136 mg |
| Sodium | 629 mg |
| Total Carbohydrates | 40 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Total Sugars | * |
| Protein | 17 g |
| Potassium | * |
| Iron | * |
| Calcium | * |
| Vitamin A | * |
| Vitamin C | * |
| Vitamin D | *
|
*Indicates missing Nutrient Information.
- Preheat oven to 350°F.
- Combine apples, sugar, and cinnamon in 2" or 4" full hotel pan. Add up to 1 ½ c. water to thin apple mixture if needed. Cover and bake at 325°F. for 25-30 minutes or until apples are tender. Hold at 140°F. until service.
- Lay French toast on parchment lined baking sheets and bake at 350°F. for 10 minutes.
- Remove from oven. Place 3 slices of folded turkey ham on each piece of French toast. Return to oven for 5 - 10 more minutes until ham is heated.
- To portion, serve 1 slice turkey topped French toast with #16 scoop (¼ c.) of warm apples on top.