Hot Dog Taquito with Corn Chips
1 turkey frank hot dog provides 2.0 oz. meat/meat alternate. 1 whole grain tortilla provides 1.0 oz. eq. whole grain rich. ¼ oz. cheese provides ¼ oz. meat/meat alternate.1 oz. corn chips provides 1.0 oz. eq. whole grain rich.
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 374 cal |
| Total Fat | 24 g |
| Saturated Fat | 6 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 55 mg |
| Sodium | 580 mg |
| Total Carbohydrates | 31 g |
| Dietary Fiber | 3 g |
| Total Sugars | * |
| Protein | 13 g |
| Potassium | * |
| Iron | 0.7 g |
| Calcium | 35 mg |
| Vitamin A | 0 |
| Vitamin C | 0 |
| Vitamin D | 0
|
*Indicates missing Nutrient Information.
- Preheat oven to 325°F and line sheet pans with parchment paper.
- Lay each tortilla flat and add one frank to the center.
- Add ¼ oz. of shredded cheddar cheese on the side edge of the tortilla, next to the frank.
- Lift the left edge of the tortilla and tuck it around and under the frank.
- Continue to roll the tortilla around the frank to form a taquito.
- Place the taquitos seam down on the lined sheet pan.
- Place in oven and bake for ~18-20 minutes.
- Offer each student one hot dog taquito and one ounce of corn chips. If desired, serve with dipping sides such as salsa, guacamole, sour cream, and/or queso cheese sauce.