Toasted Italian Bagel Sandwich
1 serving provides 1.0 oz Meat/Meat Alternate, 0.5 oz eq Meat/Meat Alternate (per FBG: 1oz = 1 M/MA), and 2.0 oz eq Whole Grain Rich
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 352 cal |
| Total Fat | 14.3 g |
| Saturated Fat | 5.3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 74.9 mg |
| Sodium | 1135.6 mg |
| Total Carbohydrates | 31.5 g |
| Dietary Fiber | 4 g |
| Total Sugars | 6.5 g |
| Protein | 26 g |
| Potassium | 25.3 mg |
| Iron | 2 g |
| Calcium | 97 mg |
| Vitamin A | 0 |
| Vitamin C | 0 |
| Vitamin D | 0
|
*Indicates missing Nutrient Information.
- Preheat oven to 350°F.
- Line sheet pan(s) with parchment paper. Split bagels and lay out bottom half of bagels in single layer on sheet pans. Save bagel top half needed for the top of the sandwiches.
- Brush ½ tablespoon of Italian dressing on the open side of the bottom half of bagels.
- Assemble sandwich in the following order on bottom half of bagel.
- 3 slices oven roasted turkey.
- 3 slices turkey ham.
- 4 slices pepperoni.
- Spread ½ tablespoon of Italian dressing on the inside of the top half of bagels.
- Place top half of bagel with dressing to close each sandwich.
- Bake sandwiches at 350°F for 6 to 8 minutes.
- Offer each student 1 Toasted Italian Bagel Sandwich to provide 2.5 oz. eq M/MA and 2oz. eq WGR.