Mini French Toast Sliders
Quantity |
Measure |
Weight |
|
JENNIE-O® Oven Roasted Turkey, sliced, 3.0 oz., 209903, 12/1 lb., thawed |
|
4 lb. 11 oz. |
|
JENNIE-O® Turkey Ham, sliced, 3.06 oz., 256503, 12/1 lb., thawed |
|
4 lb. 14 oz. |
|
Mini frozen cinnamon french toast |
50 slices |
|
|
White American cheese, sliced |
|
1 lb. 9 oz. |
|
Grape Jelly |
3 c., 2 Tbsp. |
|
1 serving provides 2.5 oz Meat/Meat Alternate and 2.0 oz eq Whole Grain Rich
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 431.7 cal |
| Total Fat | 16.4 g |
| Saturated Fat | 4.8 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 65.7 mg |
| Sodium | 857.5 mg |
| Total Carbohydrates | 51 g |
| Dietary Fiber | 11 g |
| Total Sugars | 20.5 g |
| Protein | 22.2 g |
| Potassium | 213.3 mg |
| Iron | 2 g |
| Calcium | 112 mg |
| Vitamin A | 0 |
| Vitamin C | 0 |
| Vitamin D | 0
|
*Indicates missing Nutrient Information.
- Preheat oven to 425°F.
- Line sheet pan(s) with parchment paper.
- Keep mini french toast product frozen until assembly. Open each package of minifrench toast (2 sets of 4 mini french toasts in each package). Lay out one set (4 minifrench toast squares) in single layer on sheet pans. These will serve as the bottomof each serving. Save other set for top of sandwich in assembly.
- Place 3 slices oven roasted turkey onto each bottom set (4 mini frenchtoast squares).
- Add 3 slices of turkey ham.
- Add 1 slice of American cheese.
- Spread 1 tablespoon of jelly onto the other set of french toast squaresto be used as top of sandwich. Place jelly side down on top of cheese toclose sandwich.
- Bake sandwiches at 425°F for 8 to 9 minutes.
- Cut each sandwich into quarters to serve as sliders.
- Offer each student one whole sandwich (4 quarters) Mini French Toast Sliders toprovide 2.5oz eq M/MA and 2oz eq WGR.