Canadian Bacon Egg Cup & Toast
2 slices Canadian turkey ham provides 1.0 oz. meat/meat alternate.1/8 cup whole liquid eggs provides 1.25 oz. eq. meat/meat alternate.0.5 oz. shredded Cheddar cheese provides 0.5 oz. eq. meat/meat alternate. 1 slice whole grain bread provides 1 oz. eq. whole grain rich.
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 212 cal |
| Total Fat | 11 g |
| Saturated Fat | 4 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 184 mg |
| Sodium | 538 mg |
| Total Carbohydrates | 14 g |
| Dietary Fiber | 1 g |
| Total Sugars | * |
| Protein | 18 g |
| Potassium | * |
| Iron | 0.7 g |
| Calcium | 35 mg |
| Vitamin A | 0 |
| Vitamin C | 0 |
| Vitamin D | 0
|
*Indicates missing Nutrient Information.
- Using a spoon or whisk, thoroughly mix shredded Cheddar cheese and liquid eggs together in a large mixing bowl.
- Spray the insides of each muffin cup with non-stick cooking spray.
- Press 2 slices of Canadian turkey ham firmly into each muffin cup. Note: slices will need to overlap each other slightly in each cup.
- Portion ¼ cup of the scrambled egg/Cheddar mixture into each muffin cup.
- Bake for 20-25 minutes, or until internal temperature reaches 165?F for 15 seconds.
- Line sheet pan(s) with parchment paper, and place a single layer of bread on pan(s).
- Lightly spray bread with non-stick cooking spray.
- Bake until golden brown.
- Offer each student 1 Canadian bacon egg cup and 1 slice of toast to provide 2.75 oz. eq. M/MA and 1 oz. eq. WGR.