Turkey Fettuccine Alfredo
Quantity |
Measure |
Weight |
|
Fettuccine Noodles, Dry |
|
5 lb. |
|
Chunked White Turkey |
|
9 LB, 6 1/8 oz |
|
Alfredo Cheese Sauce, Prepared |
1 gal. 1 qt |
|
|
Broccoli Florets, RTU |
|
3 lb. 14 oz. |
|
Grated Parmesan Cheese |
3 c. 4 oz. |
11 oz. |
1 serving provides 2 oz. meat/meat alternate, 1.5 oz. Eq. servings bread/grain and 1/4 c. (dark green) vegetable.
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 452 cal |
| Total Fat | 16 g |
| Saturated Fat | 7.3 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 79.7 mg |
| Sodium | 955 mg |
| Total Carbohydrates | 42.9 g |
| Dietary Fiber | 2.4 g |
| Total Sugars | * |
| Protein | 37 g |
| Potassium | * |
| Iron | * |
| Calcium | * |
| Vitamin A | * |
| Vitamin C | * |
| Vitamin D | *
|
*Indicates missing Nutrient Information.
- Cook the noodles to al dente then drain and rinse.
- Break the turkey into bite size pieces and then divide among 4 or 5 2" hotel pans. Heat in a 350°F oven for 15-20 minutes until the turkey reaches at least 135°F.
- Heat the cheese sauce according to product instructions.
- Cut the broccoli into bite size pieces. Steam or cook the broccoli until it is just tender crisp.
- Divide the noodles and the broccoli among the pans with the turkey. Stir in the alfredo sauce and parmesan cheee. Hold at 135°F until service.
- Portion 1 ½ cup per serving.