Toasted Bacon & Cheese Sandwiches
1 serving provides 2 oz. meat/meat alternate and 2 oz. Eq. servings bread/grain.
For preparation by a food preparation establishment only, according to the food code or equivalent.
Nutrients Per Serving |
| Calories | 364 cal |
| Total Fat | 20 g |
| Saturated Fat | 8 g |
| Trans Fat | 0 g |
| Cholesterol | 57 mg |
| Sodium | 887 mg |
| Total Carbohydrates | 24 g |
| Dietary Fiber | 4 g |
| Total Sugars | * |
| Protein | 21 g |
| Potassium | * |
| Iron | * |
| Calcium | * |
| Vitamin A | * |
| Vitamin C | * |
| Vitamin D | *
|
*Indicates missing Nutrient Information.
- Lay out the bottom slices of sandwich bread. Top with 1 ½ oz. cheese, 3 strips of bacon, and slice of bread.
- Spray parchment lined baking sheets with butter flavored food spray. Place 10 sandwiches on a pan. Spray the top of the sandwiches with the food spray.
- Bake at 400°F for 5-6 minutes and then flip sandwiches. Bake for an additional 5-6 minutes until golden brown. Cut in half for service.